Hradište - Prekážka a Hradište - Zrubárka, 9.-10. február 2007

Viacdňovú turistickú akciu, ktorú zaraďujeme medzi najnáročnejšie v Malých Karpatách absolvovali kaNEC a Mac. Našim východiskovým a návratovým bodom počas troch dní bola chalupa na Hradišti pod Vrátnom. Počasie počas týchto dní bolo pekné, vzhľadom na február mimoriadne teplo a žiadny sneh. Zostal po ňom už iba rozbahnený terén. Karol sa počas túr venoval aj foteniu 3D záberov. Tie máte možnosť tiež vidieť na našich stránkach. Prvý deň sme už za tmy boli len na zahrievacej vychádzke nad obcou obhliadnuť terén.
Druhý deň sme vyrazili o 10.45 po žltej značke na horáreň Suchánka, kde po naobedovaní sme pokračovali cez Mihalinovú na Cerovú. Tu sme taktiež chvíľu pobudli, z luxusného posedu blízko „rýchlozbohatlíckej usadlosti“ je nádherný výhľad na štvorlístok masívu Havrania skala - Havranica - Záruby - Ostrý Kameň. Kúsok od Cerovej začína úsek bývalej úzkokoľajky zo Smoleníc do Dobrej Vody, ktorá smerovo v týchto miestach kopíruje žltú značku. Zostal po nej v týchto miestach už len násyp. Trať je typická tzv. účkami ktoré zmierňovali stúpanie trate tým, že kopírovali premostením vrstevnice. Úzkym údolím tečie popri ceste aj Krupský potok. Na Laudrikach sme si pozreli 3 opustené kameňolomy, ktoré sú známou geologickou exkurznou lokalitou. Treťohorné zlepence tu vymieňajú väčšinové vápence a dolomity v Brezovských Karpatách. V jednom z kameňolomov sa vytvorilo bažinaté jazierko a ukážkovo tu vidno ako príroda napráva umelé zásahy človeka a obnovuje pôvodný charakter prírodného prostredia. Jazierko sa stalo domovom množstva hmyzu a obojživelníkov. Nad osadou Prekážka sme sa po prechode bažinatým okolím Krupského potoka vybrali na poslednú zastávku tohto dňa - Handliarovskú skalu. Obkľukou cez zabahnené lesné cesty sme vyšli na vegetáciou porastené zlepencové skaly. Tesne pod vrcholom sme objavili dva previsy a malú výklenkovú jaskyňu, podľa množstva trusu zjavne obľúbenú pre netopiere. Z vrcholu je len obmedzený výhľad na západ. Počas oddychu a pri fotení snežienok sa už Slnko rýchlo strácalo za Zárubmi a tak bol najvyšší čas vybrať sa na pochod. Mali sme v úmysle vrátiť sa po lesných cestách na Štefánikovu magistrálu a cez križovatku Mihalinová zísť do Hradišťa. Už v úplnej tme sme ale zablúdili a z údivom sme vyšli na Rakovej. Cestou sme počúvali súboj nejakého predátora so svojou korisťou. Na Rakovej nás napadli dva nepriviazané poľovnícke psy z chaty v ktorej sa svietilo. Dotyčným vnútri zjavne nevadilo že ich psy na nás niekoľko minút útočili a ani sa im neráčilo vyjsť z chaty pozrieť sa čo sa robí. Psom sme svietili do očí a v zálohe sme mali nože a slzáky. Pomaly sme sa vzdialili bez ujmy a psy sa za nami už neodvážili. Zachádzkou sme mali veľkú časovú stratu. Výbornou orientáciou v tejto oblasti a v teréne Karol navrhol obísť Mihalinovú a cez lesné cesty sa napojiť na žltú značku pri Suchánke. Podarilo sa, pochod nám uľahčovala tiež jasná obloha. Na chalupu sme dorazili okolo ôsmej večer. Dva krát sme tak po šírke za jeden deň prešli Malé Karpaty.
Tretí deň vyrážame až o 12.15 z dediny s cieľom ísť pozrieť Prírodnú pamiatku Zrubárka nad vodnou priehradou Jablonica. Najprv cez premočené polia a potom lesmi cez Bzovú sme zošli strmým svahom k vodnej nádrži. Odtiaľ je len na skok Zrubárka. Napriek tomu, že ide o jeden z posledných otvorených vodných výverov podzemnej vody v Malých Karpatách ľahostajní a nekultúrni ľudia ho znečistili odpadom nehľadiac na to, že ide o vodný zdroj pre tisíce obyvateľov Jablonice. Voda tu pramení v hlbokej kľukatej rokline. Zo Zrubárky sme sa pobrali smerom na Suchánku a pred ňou sme sa napojili na žltú značku a po nej sme tak ako predošlý deň zišli pre siedmou do Hradišťa. Tým sme spokojní zavŕšili naše celovíkendové potulky.
Komentár: kaNEC

Rozlíšenie 800x600, kliknutím zväčšíte obrázok do nového okna.
Fotiek máme viac a v rozlíšení 2048x1536, stačí požiadať.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
   

hore akcie
o. z. KPT: archeológia, montanistika, speleológia, turistika na Slovensku a v zahraničí


facebook-icon rss-icon