Lesná brigáda na Mesačnej lúke (na Studénkach)

23. - 25. september a 1. október, 2011

Už je to asi 20 rokov, čo som po prvý krát prespal na Mesačnej lúke pod Roštúnom. Počas toho obdobia si všeličo, čo sa na nej udialo, pamätám. Asi pred dvoma rokmi ma však jej stav zaskočil. Bol som tam s kamarátom Maťom a videli sme tu len samú spúšť. Ohnisko bolo zničené a v jeho okolí sa váľalo veľa plechovíc od piva a fliaš od alkoholu. V tom čase som sa rozhodol, že je čas s tým niečo spraviť. Chcel som zorganizovať lesnú brigádu. Oslovil som preto kamaráta Maťa a môjho otca - Santosa, s ktorým som pred rokmi prvý krát na lúke prespal. Obaja s nápadom súhlasili. Brigádu sa nám však podarilo zorganizovať až tento rok, pričom sme ju museli rozdeliť do dvoch etáp.

Prvá etapa:

Pracovný tím prvej etapy som tvoril ja a Matej. Práce prebiehali nasledovne: V piatok som šiel z práce priamo na chatu do Plaveckého Podhradia, kde som zobral pílku, sekeru a nejaké ďalšie náradie. S Maťom sme sa stretli až na Mesačnej. Najprv sme si našli miesto pre táborenie a potom sme hneď šli hľadať popadané stromy, ktoré by sa dali použiť ako koly na nové posedenie. Stromy sme rezali do hlbokej noci a veľmi sa nám nedarilo. Píla bola tupá a my sme rezali len samé „salámové rezy“. Asi o jedenástej sme zničený zaľahli do spacákov a spali až do rána. Nasledujúci deň po raňajkách sme pokračovali v rezaní až do poobedia, kedy nám prišiel na pomoc Matúš – kaNEC s kamarátom Dušanom. Do ich príchodu sme mali kláty už skoro narezané. S Maťom sme si rozdelili ďalšiu prácu. Ja som kopal jamy pre uloženie a Maťo zatiaľ kláty opaľoval v ohni a odstraňoval z nich pomocou kameňov prebytočnú kôru. Kamene musel použiť preto, lebo ja som používal sekeru pri kopaní jám. Týmto sme mali kláty aspoň čiastočne zabezpečené proti hnitiu. V ten deň sme zasa pracovali do neskorého večera za svetiel našich čeloviek. Ráno som ešte na lúke a v jej okolí pozbieral odpadky a Matej dal do poriadku ohnisko. Odpadky sme nechali v plastikovom vreci s tým že na ďalší týždeň ich odvezieme.
Po odchode z Mesačnej lúky sme sa ešte vybrali do jaskyne Kabele, ktorú sme však nakoniec nenašli. S Maťom sme sa pri hľadaní zasekli vo veľmi strmom zráze, odkiaľ sme mali problém zostúpiť dolu na cestu. Matúš s Dušanom sa nám stratili a nevedeli sme ich nájsť. Až po chvíli sa mi s nimi podarilo nadviazať spojenie cez vysielačky, ktoré sme mali so sebou. Po asi pol hodine sme sa s nimi aj stretli. Ale nie nadlho, lebo oni sa rozhodli vrátiť domov cez hory a ja s Maťom sme šli na autobus do dediny.

Druhá etapa:

Keďže na nové lavice sme okrem pripravených kolov potrebovali aj nejaké poriadne fošne, snažil som sa ich zohnať. Podarilo sa mi vyprosiť u nás vo firme celkom slušný objem dreva, lenže bol problém s jeho odvozom a tak nakoniec zohnal drevo kamarát Jaro zo speleoklubu Jaskyniarov Plaveckého Podhradia. Na ďalší týždeň ich už mal pripravené uňho doma. Ja som im ešte v ten večer ohobľoval hrany a natrel ich fermežou. Ráno prišli na pomoc aj Santos s Lucom. Jaro so synom Kubkom nám fošne na svojom Áre pomohli vyviesť na lúku. Jaro nám počas jazdy predviedol ako sa jazdia závody do vrchu. Jazda bola naozaj adrenalínová a chvíľami sa mi zdalo, že ideme len po dvoch kolesách. Po vyložení fošní nám Jaro ešte motorovou pílou zarovnal nakrivo urezané koly, naložil odpadky a šiel domov pokračovať v začatej robote. Luco pribil fošne ku kolom a Santos ich natrel zvyšnou fermežou. Potom som pobalil náradie a všetci sme zišli po vlastných dolu na chatu, kde Luco so Santosom narobili chutné makové lokše.

Tím 1. etapy: Kuny, Mac-Matej, kaNEC, Dušan
Tím 2. etapy: Jaro, Luco, Santos, Kuny, Kubko


Update - zima 2011/2012 - stav lavičiek je povzbudzujúci (viď posledná fotka).
Uvidíme ako na tom budú počas sezóny.

bridáda na Mesačnej lúke1
bridáda na Mesačnej lúke2
Už ho režeme
bridáda na Mesačnej lúke3
Už je náš
bridáda na Mesačnej lúke4
Režeme ďalší
bridáda na Mesačnej lúke5
Maťo obíja kláty
bridáda na Mesačnej lúke6
Dano kope jamu
bridáda na Mesačnej lúke7
Tím 1 končí
bridáda na Mesačnej lúke8
Nočné hobĺovanie
bridáda na Mesačnej lúke9
Jaro zarezáva koly
bridáda na Mesačnej lúke10
Santos a Luco dokončujú posednie
bridáda na Mesačnej lúke11
Tím 2
bridáda na Mesačnej lúke12
Tím 2 končí
bridáda na Mesačnej lúke13
Santos a Luco robia lokše
lavicky-cez-zimu
Stav lavičiek - zima 2011/2012
 

Komentár: Dano

hore akcie
o. z. KPT: archeológia, montanistika, speleológia, turistika na Slovensku a v zahraničí


facebook-icon rss-icon