Srbsko – Koneprusy – Kotýz/Tmáň – Popovice

16. január 2017

Praha je jednou z metropol európskeho turizmu, no už menej ľudí vie, že i okolie Prahy je krásne a má čo ponúknuť. Tento článok je o niekoľkých miestach Českého krasu, ktoré sa oplatí vidieť. Čaká na vás pohodová nenáročná turistika na trase dlhej 12 km, na ktorú vám budú stačiť aj obyčajné tenisky.

Cestu po vlastných začneme v Srbsku u Karlštejna, do ktorého sa dostaneme z Prahy vlakom smerom na Beroun, pričom cesta trvá cca 35-40 minút. Trasa vedie po žltej turistickej značke do prírodnej rezervácie Koda. Ešte na území Srbska prekonáme najväčšie stúpanie našej cesty a ďalej je to už len pohodlný turistický výlet. Po žltej pokračujeme rezerváciou Koda a cestou vidíme idylické pohľady do lesného údolia. Za zmienku stojí malý pomníček venovaný miestnemu horárovi, ktorý bol zabitý krátko po skončení druhej svetovej vojny opitými sovietskymi vojakmi pri obrane svojej rodiny a dokumentuje tak smutné a divoké pomery tesne po konci vojny. U dolného rázcestia sa na niekoľko stometrov pripája k žltej značke modrá. Pokračujeme až k hornému rázcestiu, kde sa znova napájame na žltú. Po zhruba 800 metroch vychádzame z lesa a ocitáme sa v otvorenej krajine. Takáto zmena prostredia sa na našej trase bude ešte niekoľkokrát opakovať. Nevýhodou je, že tu musíme ísť po cestnej komunikácii až do malej obce Tobolka, nad ktorou sa týči dominanta okolia, Tobolský vrch. Cesta nie je príliš vyťažená, ale i tak doručujem vziať si reflexný prvok. V Tobolke zaujme malá kaplnka, staré sedliacke stavenia a rybník v centre obce. Za obcou sa žltá znova zatáča do polí a vedie nimi až do Koneprus.

Prvou väčšou zastávkou je návšteva Konepruských jaskýň. Vstupné je celkom rozumné, zaplatíte tu 130 Kč za dospelého a 70 Kč za študenta. Fotenie v jaskyni je spoplatnené. Jaskyne sa rozhodne oplatí vidieť. Teplota vo vnútri je cca 10 stupňov a strávite tu približne hodinu, preto si nezabudnite zobrať i bundu. Cestou k vstupu sa otvorí panoráma kameňolomu Ďáblovi schody. Konepruské jaskyne patria k najväčším jaskynným komplexom v Čechách. Sú krasového pôvodu a dá sa tu vidieť všetka krása, akú môže krasová jaskyňa poskytnúť (napr. stalagmity, stalaktity, stalagnáty) a zároveň sa dozviete ako vznikli, ako boli objavené, čo všetko v nich žije a žilo. Čaká tu na vás i trocha archeológie v podobe replík tu nájdených kostí a peňazokazeckej dielne, ktorá tu fungovala v turbulentnom období konca vlády Jiřího z Poděbrad. Celkovo sú prístupné dve úrovne jaskynného komplexu z troch. Môj osobný typ je nasadiť si pred východom z jaskyne slnečné okuliare, pretože oči čaká po východe skutočný šok.

Z Konepruských jaskýň pokračujeme smerom na Kotýz a hradisko Tmáň. Hradisko bolo osídlené od praveku po včasný stredovek. Badateľné sú tu zvyšky valov, ktoré ale dodnes neboli archeologicky preskúmané. Tmáň zaujme krásnym výhľadom do okolia a Axamitovou bránou – skalným mostom, ktorý vznikol prepadnutím stropu jaskyne. Pomenovanie nesie po archeológovi J. Axamitovi, ktorý sa hradiskom Tmáň zaoberal. Za zmienku stoja nálezy z mladšieho paleolitu, ktoré boli nájdené v jaskyniach na území hradiska Tmáň. Mali sme šťastie a stretli sme tu najjedovatejšieho pavúka v ČR, ale zároveň asi i najkrajšie sfarbeného – Stepníka rudého. Naraziť na neho môžete len v Českom krase alebo v oblasti Pálavy na Morave. Nápadný je svojím jasno červeným výstražným sfarbením.

Z hradiska zostupujeme prudkým svahom do údolia, v ktorom sa nachádza Havlíčkuv mlýn. Odtadiaľ vedie žltá značka znova po cestnej komunikácii a na najbližšom rázcestí sa odkláňa do polí. Na úpätí Koukolovej hory sa cesta zatáča do Popovíc, kde naše putovanie končí na železničnej stanici. Záverom treba povedať, že nami absolvovaná cesta uspokojí všetkých milovníkov nenáročnej rekreačnej turistiky a nadchne svojimi výhľadmi.

Dušan Kováč

Začiatok cesty vo vlaku
Obr.01 Začiatok cesty vo vlaku.


Prekonávame najväčšie stúpanie výletu v Srbsku u Karlštejna
Obr.02 Prekonávame najväčšie stúpanie výletu v Srbsku u Karlštejna.


Koda ponúka aj takéto výhľady a údolíčka
Obr.03 Koda ponúka aj takéto výhľady a údolíčka.


Pamätná tabuľa pripomína smutné povojnové udalosti
Obr.04 Pamätná tabuľa pripomína smutné povojnové udalosti.


Rázcestník
Obr.05 Rázcestník.


Panoráma cesty do Tobolky
Obr.06 Panoráma cesty do Tobolky.


Cesta do Tobolky
Obr.07 Cesta do Tobolky.


Tobolka
Obr.8 Tobolka.


Kameňolom
Obr.9 Kameňolom.


Pohlaď na kameňolom od vstupu do jaskyne
Obr.10 Pohlaď na kameňolom od vstupu do jaskyne.


Smer Kotýz
Obr.11 Smer Kotýz.


Panoráma z Kotýzu
Obr.12 Panoráma z Kotýzu.


Stepník rudý
Obr.13 Stepník rudý.


Stepník rudý
Obr.14 Stepník rudý.


Aksamitová brána
Obr.15 Aksamitová brána.


Aksamitová brána
Obr.16 Aksamitová brána.


Popovice
Obr.17 Popovice.
hore clanky-kpt
o. z. KPT: archeológia, montanistika, speleológia, turistika na Slovensku a v zahraničí


facebook-icon rss-icon