Test - Recenzia : Nôž Victorinox Ranger

28. oktróbra 2010

Nôž Victorinox Ranger má vyrazené logo CAMPING. Je teda predurčený na kempovanie alebo podobné outdoorové aktivity. Ide o zatvárací nôž s množstvom čepelí, o ktorých ste možno ani netušili, na čo všetko by sa dali použiť. Už asi dva roky ho nosím každodenne všade so sebou, či už do lesa alebo do kancelárie.

Dizajn a vyhotovenie

Ide o klasickú koncepciu švajčiarskeho armádneho noža. Jedná sa o model Ranger s katalógovým číslom 1.3763.71 . Práve tie posledné dve čísla určujú vyhotovenie strienky. V tomto prípade je to plast tradičnej červenej farby so švajčiarskym krížom v erbe, doplnený o nápis CAMPING. V katalógu teda nájdete dva nože. Jeden s nápisom a druhý bez nápisu. Kríž aj nápis sú zhotovené z kovu a zaliate do plastu. Nehrozí teda, že by sa používaním zošúchali. Dĺžka noža v uzatvorenom stave je 91mm, šírka 23 mm a výška 27mm. Výrobca udáva hmotnosť 128g.

Recenzia nôž Victorinox

Čepele a ich použitie

Na oficiálnej stránke Victorinox sa nachádza aplikácia Tool Finder. V aplikácii som si vybral práve také čepele, o ktorých som si myslel, že by sa mi mohli hodiť. Tool Finder potom vypísal katalógové čísla modelov, ktoré dané čepele obsahujú. Po chvíľke klikania som mal troch kandidátov z ktorých som si nakoniec vybral práve Ranger.

Tool Finder Victorinox

Niektoré čepele používam často, iné zasa menej. V nasledujúcich riadkoch popisujem na čo ich používam ja.

Funkcie Victorinox Ranger

1. Veľký nôž

Klasika – paštéty, paprika, slaninka, paličky na opekanie. Okrem toho mi nahrádza aj vidličku a pri hustejších pokrmoch niekedy aj lyžičku.

2. Otvárač na konzervy

Dobre sa ním otvárajú aj malé obdĺžnikové konzervy od sardiniek, ku ktorým sa s veľkým otváračom len ťažko dostanete. Taktiež dobre lúpe šupku z pomaranča.Na vrchnom konci je plochý skrutkovač šírky 4mm. Tento skrutkovač nedrží v pravouhlej polohe.

3. Výstružník

Výstružník, dierovník, priebojník, nebožiec – rôzny názov pre hrot ktorý má z jednej bočnej strany ostrú zaoblenú hranu. Požívam ho najmä na vŕtanie otvorov do dreva. Napríklad dierka na drevenej lyžičke alebo píšťalke. V strede čepele je otvor, ktorý slúži ako oko ihly na zošívanie kože.

Nebožiec

4. Mnohoúčelový hák

Na vyťahovanie stanových kolíkov alebo ťahanie uška pri otváraní plechoviek. Dobre sa mi ním vyťahuje zaseknutá reťaz na bicykli.

5. Malý skrutkovač

Skrutkovač má šírku 2mm. Jeho tvar umožňuje odskrutkovať aj niektoré štvorhranné skrutky. Výborne sa ním vylupuje SIM karta z telefónu.

6 .Dláto

Týmto malým dlátom najčastejšie dlabem hranu okienka na píšťalke.

7. Vývrtka

Tak tento nástroj som ešte nikdy nepoužil. Špicom vývrtky si rozuzlovávam zamrznuté šnúrky na topánkach. Niektoré modely majú vo vývrtke malý skrutkovač. Dá sa dokúpiť ako príslušenstvo.

8. Malý nôž

Snažím sa aby zostal ostrý a čistý. Tak ako skalpel alebo žiletka. Má tenký ostrý špicatý hrot.

9. Pilník

Okrem pilníkovania nechtov dobre poslúži na obrúsenie ostrých hrán turistickej výbavy, ktorá sa pri dlhých pochodoch obtiera o pokožku. Núdzovo by sa dal použiť aj na nabrúsenie iného noža. Z boku pilníku sú zúbky na pílenie kovov. Kovy som ňou síce ešte nerezal, ale podľa videí na internete to možné je. V krajnej núdzi by som ju použil napríklad na poškodenú kovovú pracku na popruhoch ruksaku. Inak ju bežne používam na rezanie plastov alebo dreva, keď chcem aby rez zostal pekne hladký.Na konci pilníku je tupý špic. Aj podľa výrobcu je určený práve na odstránenie nečistôt z pod nechtov. To príde vhod, keď si chcem kúpiť lístok na autobus po týždennej stanovačke.

10. Pílka

Mohlo by sa zdať že taká malá pílka je na nožíku len na okrasu. Dĺžka funkčnej časti (teda od prvého po posledný zub) je približne 70mm. Pekne však porcuje aj drevo hrúbky 40mm. Pri rezaní paličiek na opekanie použijem radšej pílku a šetrím tak čepeľ noža. Nožom iba zastrúham koniec.

nôž pílka Victorinox

11. Nožnice

Nožnice vracia do otvorenej polohy pružina. Ani po častom používaní sa nevykľajú do strany, ani nijak nezadŕhajú. Manikúra v pohode, pedikúra už trochu ťažšie. Okrem bežného strihania papieru alebo tenkej kože nimi tvarujem pierka na šípoch. Hodia sa aj na vystrihnutie záplaty na stan alebo samonafukovačku.

Nožík Victorinox

12. Otvárač na fľaše

Sklenné zazátkované fľaše sa dnes vyskytnú už len sporadicky a v outdoore takmer vôbec. Na vrchnom konci otvárača sa nachádza plochý skrutkovač šírky 7mm. Dobre sa ním vylupujú batérie z GPS. Skrutkovač sa dá okrem úplného rozovretia ustaviť aj kolmo na os rúčky. V tejto polohe pravého uhla drží silou pružiny. Na spodnom konci otvárača je vrub tvaru písmena U na odizolovávanie káblov.

Nož Ranger Camping

13. Nerezový špendlík

Špendlík s kovovou hlavičkou dĺžky 25mm. Je ukrytý v priestore pod vývrtkou. Na jeho vybratie je potrebné najprv odklopiť vývrtku. Špendlík pomôže pri vyťahovaní hlbokej triesky.

Victorinox Ranger 1.3763

14. Špáradlo

Špáradlo je z pružného plastu. Vyťahujem ho vždy po konzumácii lesných plodov. Na svojom mieste drží dobre. Nemám pocit že by mohlo samovoľne vypadnúť.

15. Pinzeta

Neoceniteľný pomocník pri vyťahovaní žihadla, triesok či sklených vlákien.

16. Nerezový krúžok

Krúžok na zavesenie za kľúče. Výrobca ho zarátava medzi celkový počet funkcií. Ja mám na ňom asi meter zrolovanej padákovej šnúry. Za túto šnúru vyťahujem nôž z puzdra. Niekedy sa mi stane, že čepeľ výstružníka narazí do krúžku. Časom by sa mohlo stať, že sa ostrie výstružníka vyštrbí.

Knife Victorinox

Záver

Podobné produkty vyrába spoločnosť Wenger aj Victorinox. Podľa mňa má Victorinox širšiu ponuku výberu čo sa týka dĺžky rúčky a kombinácii čepelí. Model Ranger mi svojou dĺžkou šikovne padne do ruky. Tento kúsok je o niečo hrubší a ťažší ako iné vreckové nožíky. Každodenne chodím do práce na bicykli s ruksakom na chrbte, a tak si pár gramov navyše ani nevšimnem. Niektoré modely sa dajú zohnať aj rôznych farbách plastovej strienky. Ja som chcel napríklad modrú transparentnú, avšak práve pre Ranger sa nevyrába. S aplikáciou Tool Finder si môže každý vybrať čepele podľa potreby. Nôž používam denne. Podľa stavu v akom sa nachádza dnes, usudzujem, že mi vydrží určite ešte mnoho rokov.

Mac 


hore clanky-kpt
o. z. KPT: archeológia, montanistika, speleológia, turistika na Slovensku a v zahraničí


facebook-icon rss-icon