Batikovanie

9. október 2009

Existuje veľa rôznych techník ako si skrášliť svoje oblečenie alebo doplnky. Pri každom druhu batiky potrebujeme tričko alebo nejaký iný kus textilu, ktorý chceme skrášliť, igelit alebo noviny na prikrytie stola, rukavice a ocot.

Viazaná batika
Potrebujeme tričko, špagát, nožnice, ocot, starý väčší hrniec, soľ. Vezmeme si tričko a so špagátom ho omotáme, pričom špagát poriadne utiahneme a zaviažeme tak, aby sa nerozplietol a nepohol so svojho miesta. Pomocou špagátu môžeme vytvárať rôzne vzory ako kruhy, línie, kocky a pre inšpiráciu sa dajú použiť aj drevené štipce na prádlo, či staré potrhané silonky. Ak vezmeme tričko uprostred a začneme ho omotávať smerom k jeho koncom, vytvorí sa nám na ňom kruh. Tak, ako sa učia deti v škôlke skladať vejár alebo harmoniku, aj my môžeme túto techniku využiť pri batikovaní. Tričko si naskladáme a previažeme špagátom, po rozmotaní sa nám ukážu akoby kocky. Treba pripomenúť, že čím viac špagát omotáme, tým menej farby sa nám vsaje do trička a tým viac pôvodnej tam ostane. To však neznamená, že špagát nebudeme uťahovať, ale že ho budeme menej krát obväzovať. Pri uťahovaní nám môže pomôcť niekto z mužského pokolenia. Určite sa aj pri takejto činnosti môže s nami zabaviť a vlastnou tvorbou môže byť milo prekvapený. Podľa návodu na farbe na batikovanie nalejeme do starého hrnca, ktorého nám nebude ľúto zafarbiť vodu a 8 – 10 veľkých lyžíc soli (kuchynskej), necháme zovrieť a pridáme farbu, vložíme tričká, povaríme 1 ½ – 2 hodiny, záleží od toho akú farbu si kúpime. Po uplynutí času vyberieme z vody, prepláchame pokým voda nebude čistá a zafixujeme prepláchaním v octe. Octom netreba šetriť, my doma riedime v pomere liter octu na +/- 2 litre vody a pláchame v ňom 2-krát. Ak sa nami odmotaný výrobok nepozdáva, skúste tričko vyviazať ešte raz alebo nejaký kúsok schovať do igelitového vrecúška a znova vyvariť. Treba si však dávať pozor, že najprv narábame s bledšími odtieňmi ako žltá, ružová, oranžová a až potom, ak robíme viacfarebnú batiku, dávame do tmavších odtieňov ako modrá, zelená, olivová, čierna.

Šitá batika
Postup šitej batiky je skoro taký istý ako viazanej, len namiesto špagátu použijeme pevnejšiu niť a vyšijeme si na tričko zvolený vzor, ktorý potom dobre utiahneme, aby sa tam nedostala farba. Kombinácia techník nie je na škodu. Pokojne si môžete niečo vyšiť, dakde použiť špagát a aj štipce. Ak potrebujete z nejakých dôvodov nechať niektoré miesto pôvodnej farby, zoberieme igelitové vrecko, požadovaný kúsok vložíte doň a poriadne utiahnete špagátom, aby tam nepresiakla farba.

Sypaná batika alebo batika v rúre na pečenie
Podľa niektorých je to najjednoduchšia technika, pri ktorej potrebujeme zakúpiť práškovú farbu na batikovanie (napr. Dúha, Lanave...), tričko, starý plech alebo tanier, igelitové vrecúško, špagát, vodu, soľ a ocot. Tričko namočíme do slanej vody a vyžmýkame, položíme na plech a posypeme farbou na batikovanie. Prelínaním farieb dosiahneme farebnejší vzor, avšak si treba dávať pozor, že najprv sypeme bledšie (žltá, oranžová, červená...) farby potom tmavšie (modrá, zelená, hnedá), aby nás výsledok nešokoval príliš tmavou farbou. Práve tu platí staré známe pravidlo menej je niekedy viac, preto radšej použijeme menej farby, aby opäť výsledný efekt nebol veľmi tmavý. Ak farbíme menší kus látky, dáme do trúby na približne 5 – 8 minút, ak väčší dáme na 10 – 12 minút. Pri plynovej rúre dáme plyn na maximum, pri elektrickej približne na 300 °C. Vyberieme z rúry (dáme si pozor, aby sme sa nepopálili) a vypláchame pokým voda nebude čistá, a následne vymáčame v octe, ktorým farbu zafixujeme.

Vosková batika
Je to najnáročnejšia technika, pri ktorej potrebujeme vosk, farby, tričko, menší hrniec a štetec. Necháme v hrnci rozpustiť vosk. Pripravíme si tričko, štetec a drevenú dosku či hrubšiu poskladanú utierku na stôl. Rozpustený vosk položíme na drevenú dosku alebo utierku, pretože doň budeme namáčať štetec. Rozpusteným voskom kreslíme na tričko nami zvolené tvary, čo si vyžaduje o niečo viac kreativity ako pri viazaní alebo sypaní. Ak chceme len jednu stranu trička zdobiť voskom, musíme si vnútro podložiť napr. novinami alebo kartónom, inak treba dbať na to, aby vosk presiakol až na druhú stranu trička. Existujú dva spôsoby ako môžeme tričko zafarbiť. Buď si kúpime tekuté farby a budeme farbiť len voskom uzatvorené ornamenty alebo spôsobom ako pri viazanej, či šitej batike, že ho vyvaríme vo vode. Po dokončení vosk olúpeme alebo vyžehlíme na savý papier (napr. noviny). Zafixujeme v octe. Ak používame tekuté farby, môžeme ich meniť podľa nálady či chute, vypláchate, zafixujete v octe a je hotovo.

Prvé prania bude Váš výrobok farbiť a je vhodné ho prať oddelene a ručne, ale čím viac ho budete nosiť, tým viac sa farba aj praním zafixuje, až ho budete môcť prať so všetkými vecami v práčke bez obáv poškodenia iných kúskov oblečenia. Prajem veľa zábavy pri tejto technike.

Barbora Šusteková ® 

hore clanky-kpt
o. z. KPT: archeológia, montanistika, speleológia, turistika na Slovensku a v zahraničí


facebook-icon rss-icon