Podporte prosím hlasovaním náš spoločný projekt Modranský banský náučný chodník.

Občianske združenie Ochrana zdravia a životného prostredia vybuduje vstupný portál do štôlne Bartolomej v Modre - Harmónii. Tým sa zabráni prirodzenej deštrukcii vchodu, zachovajú sa podmienky na zimovanie chránených živočíchov a podzemie sa ochráni pred vandalmi.

Hlasovanie je bezplatné. Každý hlasujúci je zaradený do žrebovacej súťaže.


Chcem hlasovať!





Bližšie info:

Jediná známa zmienka o tejto štôlni je v zozname baní z roku 1821. Nápis v bani z roku 1771 v značnej vzdialenosti od vchodu a archaická metóda razenia vypovedá, že banské dielo vzniklo v niekoľkých etapách a možno už pred 17. storočím. Okrem tohto nápisu sa v bani nachádzajú aj ďalšie epigrafické pamiatky z 19. a 20. storočia.
Časť chodieb bola razená metódou ručného kresania, podľa ktorého dostali názov kresanice. V prednej časti chodby (čelbe) v smere razenia sa pomocou želiezka a kladivka vykresali zvislé a vodorovné ryhy v určitom rozstupe. Vzniknuté hrbolčeky sa potom odbíjali kladivkom. Takáto nesmierne namáhavá práca dovoľovala ročne vyraziť v tvrdých horninách len niekoľko desiatok metrov chodby. Baňa má dve podlažia a celková dĺžka chodieb je takmer 400 m. V chotári Modry je to najväčšie banské dielo a na západnom Slovensku sa radí medzi najdlhšie zachované, týkajúce sa vyhľadávania alebo ťažby drahých kovov. Priamo vedľa haldy sa našli zvyšky nejakej stavby, možno skladu náradia alebo trhavín, ako to bývalo zvykom pri väčších baniach.
Štôlňa bola vyrazená priamo do značne zvetraných kremencov. Nezistili sa v nej žiadne stopy zrudnenia, a preto rozsah prác je pozoruhodný. Polohy kremenca s drobnými žilkami kremeňa považovali ťažiari za vhodné prostredie pre výskyt zlata. Aj prítomnosť spekularitu, vytvárajúceho zhluky pekných lesklých strieborných kryštálov, mohla viesť ťažiarov k jeho zámene za galenit a tým k predpokladu, že sa tu môžu nachádzať aj iné rudné úžitkové minerály vrátane zlata. Spekularit sa však v kremencoch vyskytuje pomerne hojne ako jeho bežná prímes a nemá s prípadným zrudnením nič spoločné.

Ďakujeme.




o. z. KPT: archeológia, montanistika, speleológia, turistika na Slovensku a v zahraničí


facebook-icon rss-icon